FICT Games 2015

Geopoeia
Jump to: navigation, search

The second FICT Games will be held in Île de Romanhe, from December 1 to December 21, 2015. Bryand Mâchefer has been appointed by the Ilya Roman government as president of the Ilya Roman Organizing Committee for the FICT Games of 2015. This committee has pointed out a number of sports suitable for the games. These sports are football (men/women), volleyball (men/women), triathlon for men and for women and marathon (for men and for women). In the table of games all member states can fill in which sport they would like to participate in.

  • For news and results from the games; FICT Games News.
  • Remember; all times mentioned below are Ilya Roman local time (GMT +4)
float

Participating Countries

See: Athletic teams of FICT member states

Table of Games

Participating in: Adzhatia Guelphia Harrawi Île de Romanhe Kaupelan New Courland Rep. of MAS Tarmorya Voskia Yukland Yutyrama
football (men) yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes
football (women) yes yes no yes yes no no yes yes yes yes
volleyball (men) yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes no
volleyball (women) yes yes no yes yes yes no no yes yes yes
triathlon (men) yes yes yes yes yes no yes yes yes yes yes
triathlon (women) yes yes no yes yes no yes no yes yes yes
marathon (men) yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes yes
marathon (women) yes yes no yes yes yes yes no yes yes yes

Football

All matches for football will be played in the cities of (Port de Boiguehenneuc (PB), Port Augurq (PA) and La Mère á Boire (MB). The time of the games are Ilya Roman time (GMT +4).

Group 1 (men):
  • Adzhatia
  • Kaupelan
  • New Courland
  • Rep. of MAS
  • Yukland
  • Yutyrama
Group 2 (men):
  • Guelphia
  • Harrawi
  • Île de Romanhe
  • Tarmorya
  • Voskia


Group 1 (men):
  • 2/Dec, 13:00 - PB - Adzhatia - Kaupelan 3-2
  • 3/Dec, 13:00 - MB - New Courland - Yukland 0-4
  • 3/Dec, 19:00 - PA - MAS - Yutyrama 1-3
  • 5/Dec, 13:00 - PA - Kaupelan - New Courland 5-1
  • 5/Dec, 19:00 - PB - Adzhatia - MAS 6-2
  • 7/Dec, 19:00 - PA - Yukland - Yutyrama 1-1
  • 8/Dec, 13:00 - PB - Kaupelan - MAS 3-0
  • 8/Dec, 19:00 - PA - Adzhatia - New Courland 4-2
  • 10/Dec, 13:00 - PB - MAS - Yukland 1-5
  • 10/Dec, 19:00 - PA - Yutyrama - Adzhatia 2-3
  • 12/Dec, 13:00 - MB - Kaupelan - Yukland 0-1
  • 12/Dec, 19:00 - PA - New Courland - Yutyrama 1-2
  • 13/Dec, 18:00 - PB - Adzhatia - Yukland 0-0
  • 14/Dec, 13:00 - MB - Kaupelan - Yutyrama 1-1
  • 14/Dec, 19:00 - PB - MAS - New Courland 2-1


Group 2 (men):
  • 1/Dec, 18:00 - PB - Île de Romanhe - Voskia (Opening game) 0-1
  • 2/Dec, 19:00 - PA - Guelphia - Tarmorya 1-2
  • 4/Dec, 13:00 - MB - Harrawi - Île de Romanhe 0-0
  • 4/Dec, 19:00 - PB - Voskia - Guelphia 2-2
  • 6/Dec, 18:00 - PA - Harrawi - Tarmorya 0-3
  • 7/Dec, 13:00 - PB - Guelphia - Île de Romanhe 4-2
  • 9/Dec, 13:00 - PB - Voskia - Tarmorya 1-1
  • 9/Dec, 19:00 - PA - Harrawi - Guelphia 1-3
  • 11/Dec, 13:00 - PB - Île de Romanhe - Tarmorya 1-2
  • 11/Dec, 19:00 - MB - Voskia - Harrawi 2-1

Semifinal

  • (A) 15/Dec, 13.00 - PA - Adzhatia x Voskia 1-0
  • (B) 15/Dec, 19.00 - MB - Tarmorya x Yukland 3-1
  • 17/Dec, 13.00 - PB - Voskia x Yukland (3rd and 4th place) 1-0

Final

  • 18/Dec, 19.00 - PB - Adzhatia x Tarmorya (1st and 2nd place) 3-1


Results of the men´s competition (football)

place country
1 Adzhatia
2 Tarmorya
3 Voskia
4 Yukland


Group 1
Country GP + = - AG pt.
Adzhatia 5 4 1 16 13
Yukland 5 3 2 11 11
Yutyrama 5 2 2 1 9 8
Kaupelan 5 2 1 2 11 7
Rep of MAS 5 1 4 6 3
New Courland 5 5 5 0
Group 2
Country GP + = - AG pt.
Tarmorya 4 3 1 8 10
Voskia 4 2 2 6 8
Guelphia 4 2 1 1 10 7
Île de Romanhe 4 1 3 3 1
Harrawi 4 1 3 2 1

GP Games played; + won; = draw; - lost; AG amount of goals; Pt. amount of points (3 points for every game won, 1 point for a draw and 0 points for a lost game)

Group 1 (women):
  • Adzhatia
  • Guelphia
  • Kaupelan
  • Yutyrama
Group 2 (women):
  • Île de Romanhe
  • Tarmorya
  • Voskia
  • Yukland


Group 1 (women):
  • 5/Dec, 16:00 - MB - Adzhatia - Yutyrama 2-3
  • 6/Dec, 15:00 - PB - Guelphia - Kaupelan 1-1
  • 8/Dec, 16:00 - MB - Yutyrama - Kaupelan 4-0
  • 10/Dec, 16:00 - MB - Adzhatia - Guelphia 0-0
  • 12/Dec, 16:00 - PB - Kaupelan - Adzhatia 0-1
  • 14/Dec, 16:00 - PA - Guelphia - Yutyrama 0-2


Group 2 (women):
  • 3/Dec, 16:00 - PB - Île de Romanhe - Yukland (opening game) 0-3
  • 4/Dec, 16:00 - PA - Tarmorya - Voskia 2-2
  • 7/Dec, 16:00 - MB - Tarmorya - Île de Romanhe 5-1
  • 9/Dec, 16:00 - MB - Voskia - Yukland 1-2
  • 11/Dec, 16:00 - PA - Yukland - Tarmorya 0-0
  • 13/Dec, 15:00 - MB - Voskia - Île de Romanhe 3-1

Semifinal

  • (A) 16/Dec, 13.00 - PB - Yutyrama x Tarmorya 1-0
  • (B) 16/Dec, 19.00 - PA - Yukland x Adzhatia 2-1
  • 17/Dec, 19.00 - MB - Tarmorya x Adzhatia (3rd and 4th place) 1-2

Final

  • 18/Dec, 13.00 - PA - Yutyrama x Yukland (1st and 2nd place) 2-0


Results of the women´s competition (football)

place country
1 Yutyrama
2 Yukland
3 Adzhatia
4 Tarmorya


Group 1
Country GP + = - AG pt.
Yutyrama 3 3 9 9
Adzhatia 3 1 1 1 3 4
Guelphia 3 2 1 1 2
Kaupelan 3 1 2 1 1
Group 2
Country GP + = - AG pt.
Yukland 3 2 1 5 7
Tarmorya 3 1 2 7 5
Voskia 3 1 1 1 6 4
Île de Romanhe 3 3 2 0

Volleyball

These matches will all be played in the new stadium in Port de Boiguehenneuc.

Group 1 (men):
  • Adzhatia
  • Harrawi
  • Île de Romanhe
  • Tarmorya
  • Voskia
Group 2 (men):
  • Guelphia
  • Kaupelan
  • New Courland
  • Rep. of MAS
  • Yukland


Group 1 (men):
  • 1/Dec, 10:00 - Île de Romanhe - Adzhatia (Opening Game) 3-2
  • 2/Dec, 10:00 - Harrawi - Tarmorya 0-3
  • 3/Dec, 17:00 - Voskia - Adzhatia 1-3
  • 4/Dec, 17:00 - Tarmorya - Île de Romanhe 3-1
  • 5/Dec, 10:00 - Harrawi - Voskia 2-3
  • 6/Dec, 10:00 - Île de Romanhe - Harrawi 3-2
  • 8/Dec, 10:00 - Voskia - Tarmorya 3-2
  • 8/Dec, 17:00 - Adzhatia - Harrawi 3-0
  • 10/Dec, 10:00 - Île de Romanhe - Voskia 3-1
  • 11/Dec, 17:00 - Tarmorya - Adzhatia 2-3


Group 2 (men):
  • 1/Dec, 17:00 - Guelphia - New Courland 3-0
  • 2/Dec, 17:00 - Kaupelan - MAS 3-0
  • 3/Dec, 10:00 - Yukland - Guelphia 2-3
  • 4/Dec, 10:00 - Kaupelan- New Courland 3-2
  • 5/Dec, 17:00 - MAS - Yukland 1-3
  • 7/Dec, 10:00 - Guelphia - Kaupelan 2-3
  • 7/Dec, 17:00 - New Courland - MAS 3-2
  • 9/Dec, 10:00 - Yukland - Kaupelan 2-3
  • 9/Dec, 17:00 - MAS - Guelphia 1-3
  • 10/Dec, 17:00 - New Courland - Yukland 2-3

Semifinal

  • (A) 18/Dec, 10.00 - Adzhatia x Guelphia 2-3
  • (B) 19/Dec, 10.00 - Kaupelan x Île de Romanhe 3-2
  • 20/Dec, 10.00 - Adzhatia x Île de Romanhe (3rd and 4th place) 2-3

Final

  • 21/Dec, 10.00 - Guelphia x Kaupelan (1st and 2nd place) 3-2


Results of the men´s competition (volleyball)

place country
1 Guelphia
2 Kaupelan
3 Île de Romanhe
4 Adzhatia


Group 1
Country GP + - sets won pt.
Adzhatia 4 3 1 11 20
Île de Romanhe 4 3 1 10 19
Tarmorya 4 2 2 10 16
Voskia 4 2 2 8 14
Harrawi 4 0 4 4 4
Group 2
Country GP + - sets won pt.
Kaupelan 4 4 0 12 24
Guelphia 4 3 1 11 20
Yukland 4 2 2 10 16
New Courland 4 0 4 7 7
Rep MAS 4 0 4 4 4

GP Games played; + won; - lost; sets won amount of sets won; Pt. amount of points (3 points for every game won, 1 point for a set won)


Group 1 (women):
  • Guelphia
  • Île de Romanhe
  • Kaupelan
  • Yukland
Group 2 (women):
  • Adzhatia
  • New Courland
  • Voskia
  • Yutyrama


Group 1 (women):
  • 11/Dec, 10:00 - Île de Romanhe - Kaupelan (Opening Game) 3-2
  • 12/Dec, 10:00 - Guelphia - Yukland 1-3
  • 14/Dec, 17:00 - Kaupelan - Yukland 3-2
  • 15/Dec, 10:00 - Guelphia - Île de Romanhe 2-3
  • 16/Dec, 10:00 - Kaupelan - Guelphia 3-2
  • 17/Dec, 17:00 - Île de Romanhe - Yukland 2-3


Group 2 (women):
  • 12/Dec, 17:00 - Adzhatia - Voskia 3-2
  • 13/Dec, 10:00 - New Courland - Yutyrama 3-2
  • 14/Dec, 10:00 - Voskia - Yutyrama 3-1
  • 15/Dec, 17:00 - Adzhatia - New Courland 2-3
  • 16/Dec, 17:00 - Yutyrama - Adzhatia 3-2
  • 17/Dec, 10:00 - Voskia - New Courland 3-2

Semifinal

  • (A) 18/Dec, 17.00 - New Courland x Île de Romanhe 1-3
  • (B) 19/Dec, 17.00 - Yukland x Voskia 2-3
  • 20/Dec, 17.00 - New Courland x Yukland (3rd and 4th place) 3-1

Final

  • 21/Dec, 15.00 - Île de Romanhe x Voskia (1st and 2nd place) 2-3


Results of the women´s competition (volleyball)

place country
1 Voskia
2 Île de Romanhe
3 New Courland
4 Yukland


Group 1
Country GP + - sets won pt.
Île de Romanhe 3 2 1 8 14
Yukland 3 2 1 8 14
Kaupelan 3 2 1 8 11
Guelphia 3 3 5 5
Group 2
Country GP + - sets won pt.
New Courland 3 2 1 8 14
Voskia 3 2 1 8 14
Adzhatia 3 1 2 7 10
Yutyrama 3 1 2 6 9

Triathlon

Sunday, 6/Dec,

Women

  • 1. Jœna Fjœrdborc (Yukland)
  • 2. Yvelise Kérnes (IR)
  • 3. Betsina Mahera (Kaupelan)

Man

  • 1. Tarqis Hezbani (Tarmorya)
  • 2. Jairo Pompeu (Yutyrama)
  • 3. Vidyul Banerjee (Rep of MAS)

Marathon

Sunday, 13/Dec,

Women

  • 1. Cícera Bastos (Yutyrama)
  • 2. Liset Krus (Kaupelan)
  • 3. Tonine Anse-Duroc (Île de Romanhe)

Men

  • 1. Anil Sokrash (Rep of MAS)
  • 2. Muad Sedbi (Tarmorya)
  • 3. Éric Norðfjál (Yukland)


Amount of medals per country

Country Gold Silver Bronze
Yutyrama 2 1
Tarmorya 1 2
Yukland 1 1 1
Adzhatia 1 1
Voskia 1 1
Rep. of MAS 1 1
Guelphia 1
Île de Romanhe 2 2
Kaupelan 2 1
New Courland 1
Harrawi

Rules to determine results and scores

See; FICT_Games_2013#Rules_to_determine_results_and_scores

See also FICT Games (archive) or FICT Games

Sponsors

  • RragnaRrökk
  • TéléRomanhe
  • Irtel
  • Union Minière Romanhe
  • A.I.R. (Air d'Île de Romanhe)
  • Grand Hôtel L´Eau Bleue
  • TRC (Télévision Romaine Commerciale)
  • Municipalité de Port de Boiguehenneuc
  • Municipalité de La Mère á Boire
  • Municipalité de Port Augurq
  • ÐG - Ðœr Gránðor Fine Watches
  • Cayvá - Frutos da Mata
  • Société Vinicole Marezzourdaise
  • Stargreen Hotels
  • Fangreek Bikes
  • TelecoMAS
  • Shad Devi Hotels & Tourist Resorts
  • Bizet Shankar Textile Industries
  • Maysorian Airways
  • Аджария кости производств